Sommertid i Nordjylland 

I juli, august og september afvikles der en lang række koncerter i hele det nordjyske sommerland under navnet Sommertid i Nordjylland. Koncerterne er en del af genstartspuljen i Region Nordjylland, hvor den levende musik igen kan komme ud til befolkningen i hele regionen.

KORMA er som projektansvarlig stolte af at præsentere koncerter med lokale vækstlagsnavne i alle regionens kommuner. Udover Sommertid i Nordjyllands bidrag, bliver vækstlagsmusikken også igen spredt ud i Aalborg Kommune som en del af #vigenstarteraalborg. Herunder har bl.a. kommunens kollegier haft glæde af i alt 45 koncerter i maj og juni måned. 

Her kan man se det samlede koncertprogram for Sommertid i Nordjylland, som løbende vil blive opdateret: 

Dato By Artist tidspunkt
15-jul Thisted By Jonas Ringtved  
15-jul Hurup By  Jonas Ringtved  
15-jul Skagen Anders Boye Knudsen 11:30-12:15
15-jul Frederikshavn Anders Boye Knudsen 13:15-14:00
17-jul Aalborg SØ Amalie Thørholm  
20-jul Hals Torv Jonas Ringtved kl 20
21-jul Nykøbing Mors Jonas Ringtved 15.00-16.00 og 17.00-18.00
22-jul Hurup By  Anders Boye Knudsen 11.00
22-jul Hanstholm Anders Boye Knudsen 14.00
22-jul Skagen Én Mand Stærk 11:30-12:15
22-jul Frederikshavn Én Mand Stærk 13:15-14:00
23-jul Pandrup Amalie Thørholm 19.00
25-jul Hou Salvador Olmos 13.00
27-jul Hals Havn Souvenirs 20.00
28-jul Thy Cable Park Quarantine Beats 16.00
28-jul Nykøbing Mors Erik Michaelsen 18.15
28-jul Skagen Thomas Blum 11.30
28-jul Sæby Thomas Blum 13.30
29-jul Hanstholm Vingard 11.00
29-jul Thisted By Vingard 14.00
29-jul Aabybro Vingard 19.00
29-jul Nibe Thomas Blum m.fl 19.00
30-jul Hjørring Amalie Thørholm 12.00
30-jul Tversted Amalie Thørholm 19.00
30-jul Aalborg Thomas Blum m.fl 16.00
30-jul Aalborg Thomas Blum m.fl 18.00
31-jul Hals  Thomas Blum m.fl 14.00
31-jul Hou Thomas Blum m.fl 19.00
31-jul Nørresundby Torv    
03-aug Brønderslev Vilma 19.00
03-aug Brønderslev Daniel Jul 19.40
03-aug Asaa Havn Rikke Thomsen 20.00
03-aug Hals Havn Katrine Schmidt 20.00
03-aug Gjøl Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 13.30
03-aug Attrup Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 19.30
04-aug Nykøbing Mors Vingard 16.00-17.00 og 18.00-19.00
04-aug Løgstør Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 16.00
05-aug Mariager The Courettes 20.30
05-aug Mariager Vingard 19.30
05-aug Frederikshavn Rikke Thomsen 19.00
05-aug Hjørring Én Mand Stærk 12.00
05-aug Tversted Én Mand Stærk 16.00
05-aug Hvalpsund Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 19.00
06-aug Ørebro Daniel Jul 18.00
06-aug Arendtsminde Daniel Jul 20.00
06-aug Ejerslev Havn Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 13.30
06-aug Morsø Sejlklub og Marina Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 19.30-20.30
07-aug Brovst Rikke Thomsen 14.00
07-aug Skagen Vilma 12.00
07-aug Sæby Vilma 14.15
07-aug Doverodde Købmandsgaard  Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 13.30
07-aug Vilsund Thomas Blum, Christine Bruun, Enilora 19.30
07-aug TBA TBA  
09-aug Vegger Vingard 16.30
09-aug Gedsted Vingard 19.00
09-aug Valsted Sigurvin Sigurdsson 17.00
09-aug Hammer Bakker Sigurvin Sigurdsson 20.00
14-aug Aalborg SØ Thomas Blum kl 14-17 (3 koncerter)
14-aug TBA TBA  
15-aug Kongerslev Daniel Jul kl 16
19-aug TBA TBA kl 17.30
19-aug Kvaterets Hus Pachamama  
19-aug Skagen Salvador Olmos  
21-aug Rebildporten Én Mand Stærk 13.00
21-aug Hou Katrine Schmidt 19:00
27-aug Støvring Souvenirs  
29-aug Rebildporten Vingard 11.30
03-sep TBA TBA  
04-sep TBA TBA  
10-sep TBA TBA 15-18
11-sep Hammer Bakker Vingard